FANDOM


Elżbieta Rzepecka-Roszak – poetka; ur. 18.11.1963 r. w Niechanowie, mieszka w Witkowie koło Gniezna, z wykształcenia polonistka (UAM Poznań, 1999 r.), ukończyła również studia podyplomowe – kompetencje wychowawcze (Akademia Ekonomiczna Poznań 2001 r.) oraz studia podyplomowe – zarządzanie placówkami oświatowymi (Politechnika Poznańska 2004 r.) Posiada 25-letni staż pracy w zawodzie nauczyciela, od 2008 r. jest dyrektorem Zespołu Szkół w Niechanowie. E. Rzepecka-Roszak jest bardzo zaangażowana w działalność zawodową, organizuje liczne szkolenia dla nauczycieli z zakresu regionalizmu i własnych programów, publikuje w kilku wydawnictwach edukacyjnych. Jest także inicjatorką i organizatorką regionalnego święta „Dni Niechanowa” oraz międzypowiatowej imprezy integracyjnej „Niechanowskie Spotkania Europejskie”.

Prywatnie: mężatka, matka dwóch córek.

Nagrody i wyróżnieniaEdytuj

Liczne nagrody dyrektora szkoły, coroczne nagrody Wójta Gminy (od 2004 r.), Nagroda Wielkopolskiego Kuratora Oświaty (2008 r.), tytuł „Twórczy Nauczyciel” 2007 r. (III miejsce w I edycji programu „Twórczy Nauczyciel - Twórcza Edukacja”, tytuł „Nauczyciela z Klasą” (2006 r., CEO Warszawa); medal MILENIUM za działalność na rzecz sportu w gminie Niechanowo.

TomikiEdytuj

Podróż z różą (2006; współautor – Leszek Zych), Aleją różanych gwiazd (2007, współautor – Leszek Zych). Publikacje wierszy w zbiorze Barwy czasu (Koło Literackie w Gnieźnie), w przygotowaniu publikacja w tomiku Pasje Nauczycielskie (Koło Literackie w Gnieźnie)

Obecna w obu tytułach zbiorków „róża” nie została przez autorów wybrana przypadkowo. E. Rzepecka-Roszak to miłośniczka ziemi niechanowskiej, niestrudzona propagatorka historii i kultury ziemi, na której mieszka. Jak informuje L. Zych w tekście wchodzącym w skład tomiku Podróż z różą, w XIII w. ziemie Niechanowa zamieszkał ród Porajów, wywodzący się z czeskich Sławników. Porajowie w herbie mieli różę i nazywali siebie „Różycami”, stąd motyw obecny w obu zbiorkach:

Mnie ta ziemia od innych droższa. Chcielibyśmy publicznie wykrzyczeć słowa poety Władysława Broniewskiego. I tak czynimy! Zjednoczonym głosem oddajemy hołd ziemi, bliskiej tylu sercom. (…) Wierzymy, że każdy kto wybierze się w podróż z różą, odkryje prawdziwą wartość ziemi, tej droższej od innych” (Autorzy – Podróż z różą).

„Podróż z różą” oraz „Aleją różanych gwiazd” to antologie wierszy w całości poświęconych gminie niechanowskiej. Pierwszy tomik to wierszowany katalog miejscowości należących do powiatu gnieźnieńskiego. E. Rzepecka-Roszak z kronikarską pasją notuje uroki Żółcza, Malczewa, Potrzymowa, Goczałkowa i pozostałych wsi. Każde miejsce to dla niej mała ojczyzna: „(…) w Gurówku/ też bije serce maleńkie/ choć zewsząd/ wielka cywilizacja/przytłacza swą siłą/ nikt nigdy nie/ uciszy bicia mojego/ serca dla mojej małej ojczyzny” (Kochać małą ojczyznę – Gurówko z tomiku Podróż z różą).

Formuła tomiku jako przewodnika zasługuje na uznanie. Przy każdym wierszu Autorzy umieścili historyczno-geograficzny opis przedstawianej miejscowości. Starali się przy tym wydobyć z historii danego miejsca element świadczący o ciągłości kuturowo-cywilizacyjnej wsi wielkopolskich, np. z notatki o Trzuskołoniu dowiemy się, że wieś powstała w XIII w., a jego nazwa wywodzi się z określenia „trzaskanie na łanie”, ponieważ było to miejsce polowań na zwierzęta. Przeczytamy także, że obecnie Trzuskołoń liczy 323 mieszkańców i jak pisze E. Rzepecka-Roszak: „sami sobie są miastem/ i wsią/ tak bardzo sobie potrzebni/ pachną świeżym lasem/ wieczorem słuchają koncertu żab jak/ muzyki niezwykłej/ i uśmiechają się/ prawdziwie” (W Trzuskołoniu, z tomiku Podróż z różą).

Aleją różanych gwiazd to z kolei zbiorek utworów poświęcony ludziom – lokalnym bohaterom, którzy przyczynili się do trwania i rozwoju gminy Niechanowo:

„Żywimy nadzieję, że nasz tomik wierszy, połączony z krótkimi informacjami o życiu znanych twórców Niechanowa, będzie zakwitał i pozwoli dostrzec ludzi skromnych, czasami już zapomnianych, ale tak bardzo ważnych w dziejach tej Ziemi” (Autorzy – Aleją różanych gwiazd).

Wśród zasłużonych dla lokalnej społeczności odnajdziemy m.in. rodzinę Porajów-Różyców, rodzinę Działyńskich, Adama Borysa (dowódcę batalionu Parasol) czy księdza Jan Szlachtę. Tomik Aleją różanych gwiazd zawiera także sylwetki współczesnych działaczy, tworzących historię i kulturę Niechanowa: „wielcy ludzie choć są maluczkimi/inaczej marzą inaczej śnią/są wierni gwiazdom/nie uciekają/idą śmiało pod wiatr/i zawsze pozostawiają/trwałe ślady wyryte w kamieniach na drodze” (oni wielcy E. Rzepeckiej-Roszak).

Wybrane cytaty z recenzjiEdytuj

„Daje się zauważyć, że książkę napisali pasjonaci, którzy kochają niechanowską ziemię. Jest ona dla nich czymś szczególnym, zachwyca pięknem, oczarowuje historią i jest przedmiotem natchnienia. Wiersze zamieszczone w Podróży z różą, mogą tę miłość zaszczepić w innych. Mogą nauczyć każdego z nas patrzeć inaczej i uważniej na miejsca, które znamy od dawna.” (Bernarda Rajska)

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.