Joanna Jodełka (ur. 1973) – polska pisarka związana z Poznaniem, gdzie ukończyła studia na wydziale historii sztuki UAM. Zadebiutowała w 2009 r. powieścią kryminalną „Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach” (TimeMachine), za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru, czym przełamała męską hegemonię wśród laureatów. Wydała także m.in. „Grzechotkę” (W.A.B. 2011), „Kamyk”, „Kryminalistkę” i „Wariatkę” (Świat Książki). W 2017 r. napisała także przewodnik po wielkopolskich kościołach i pałacach „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom” (Wydawnictwo Poznańskie). „2 miliony za Grunwald” (2018, W.A.B.) to najnowsza powieść pisarki, inspirowana okupacyjnymi losami „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.

Wielkopolska polichromia

352x500.jpg

W 2009 roku nakładem wydawnictwa TimeMachine ukazała się jej debiutancka powieść kryminalna – Polichromia* zbrodnia o wielu barwach. Wykształcenie pisarki miało duży wpływ na tematykę tej książki – akcja skupia się wokół symboliki polichromii jednego z najważniejszych wielkopolskich zabytków, która była również tematem pracy magisterskiej Jodełki. W debiutanckiej powieści autorki zawikłane symbole i alegorie, jakie towarzyszą trzem kolejnym zbrodniom, próbuje rozwikłać Magda Walichowska, tłumaczka, z zamiłowania specjalistka od symboli w sztuce. Pomaga ona w śledztwie głównemu bohaterowi, policjantowi Maciejowi Bartolowi. Jodełka w swojej książce łamie stereotypowe role dla powieści kryminalnych – Bartol nie jest typem silnego detektywa o nieskazitelnym sumieniu, który stanowi postrach przestępców; wręcz przeciwnie: choć nie można odmówić mu uroku osobistego, to bez kobiet nie poradziłby sobie ani z rozwikłaniem zagadki kryminalnej, ani w życiu. Najsilniejszymi osobowościami w powieści są kobiety – Magda i matka Macieja, zawsze pewna siebie, wygadana, rozwiązująca prywatne problemy syna, z którymi on nie potrafi sobie poradzić.

Druga książka, czyli o dzieciobójstwie

thumb|right|300px|Międzynarodowy Festiwal Kryminału – Wroclaw 2009

Pierwotnie tytuł drugiego kryminału Joanny Jodełki miał brzmiećArtykuł 149 k.k (chodzi o artykuł 149 Kodeksu karnego mówiący o karze, jakiej podlega matka, "która zabija noworodka pod wpływem silnego przeżycia związanego z przebiegiem porodu"), ostatecznie jednak książka została opublikowana przez wydawnictwo W.A.B. w roku 2011 pod tytułem Grzechotka. W tej powieści również dużą rolę odgrywają postacie kobiece – w fabule młoda bohaterka zostaje oskarżona o zabójstwo swojego nowonarodzonego dziecka, sama zaś utrzymuje, że nic nie pamięta i nie wie, co się z nim stało; noworodek zniknął w tajemniczych okolicznościach. By można było rozwikłać tę zagadkę, do akcji musi wkroczyć utalentowana psycholożka...

W 2009 roku Joanna Jodełka otrzymała stypendium w wysokości 20 tys. złotych od Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej za rozwinięcie projektu scenariusza o Marszałku Piłsudskim i obecnie pracuje nad Akcją Czterech Premierów, scenariuszem filmowym o napadzie na carski pociąg, którego dokonał Marszałek.


Hasło opracowała Katarzyna Granops

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.